top of page

The Polish D-Day

W minioną sobotę, 22 czerwca, Polska Sobotnia Szkoła miała zaszczyt wziąć udział w uroczystych obchodach The Polish D-Day Story. Celem tej uroczystości było upamiętnienie polskich żołnierzy, którzy brali udział w lądowaniach w Normandii oraz zaprezentowanie szerszej publiczności wkładu polskich sił zbrojnych w sukces operacji Overlord.

W wydarzeniu, którego organizatorami byli członkowie 307 Squadron Project wzięło udział wielu dostojnych gości. Lord Mayor Councillor David Fuller and lady Mayor, leader of Portsmouth City Council Councillor Gerald Vernon-Jackson, Konsul Radosław Gromski z Ambasady RP, Klub Miłośników Historii Polskiej Biały Orzeł, SPPW Southampton oraz wielu inny wspaniałych gości. Najważniejszymi jednak gośćmi, jak wszyscy zgodnie przyznali, byli weterani Podpułkownik Otton Hulacki oraz Sierżant John Jenkins MBE.

Konsul Radosław Gromski w imieniu kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył naszej szkole medal „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Jesteśmy bardzo dumni z tak honorowego wyróżnienia i obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, by nadal pielęgnować pamięć o tych, którzy walczyli o naszą wolność. Dziękujemy bardzo!

W części artystycznej mieliśmy przyjemność wysłuchać pięknych patriotycznych utworów w wykonaniu polsko-angielskiej wokalistki Katy Carr, jak również uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt zaprezentować trzy przejmujące piosenki przeplatane wspomnieniami żołnierzy biorących udział w D-Day. Nasi uczniowie skradli serce publiczności, otrzymując gromkie owacje i wiele gratulacji. Jesteśmy z Nich bardzo dumni.

Zapraszamy do obejrzenia pięknych zdjęć z wydarzenia, których autorem jest Pan Grzegorz Choszcz.

Archiwum
Follow Us
RSS Feed
bottom of page