top of page

Spotkanie z okazji Wszystkich Świętych

Już tradycyjnie, w niedzielę 29-go października, z okazji Dnia Wszystkich Świętych, polska społeczność z Portsmouth i okolic zebrała się pod pomnikiem Powstańców Listopadowych na cmentarzu Kingston by oddać cześć 212 żołnierzom, którzy to po upadku powstania, na okręcie "Marianne" dotarli do Portsmouth, gdzie zostali gościnie przyjęci przez mieszkańców miasta i gdzie się osiedlili. Wydarzenie, którego jesteśmy gospodarzami wraz z weteranem 2 Korpusu Polskiego majorem Ottonem Hulackim, który jest również Prezesem Komitetu budowy pomnika, jest wspaniałą okazją do wspomnienia i modlitwy za wszystkich, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Jak zwykle było bardzo uroczyście. Obchody poprowadził Pan Andrzej Michalski, opiekun pomnika oraz przedstawiciel 307 Squadron Project. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Lord Mayor, Councilor Ken Ellcome z żoną panią Jo Ellcome, Councillor Frank Jones, oraz krewny jednego z powstańców Pan Alan Richardson. Z Southampton wraz z pocztem sztandarowym przybili reprezentanci Stowarzyszenia Przyjaciół Polskich Weteranów (SPPW), jak również reprezentacja Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. gen. Stanisława Sosabowskiego. Była również przedstawicielka SOS Polonia, Pani Jolanta Ostrowska a także Stowarzyszenie Wiara i Wolność z Southampton wraz z Prezesem Panem Andrzejem Radwańskim. Ksiądz Marcin z parafii St Swithun w Portsmouth poprowadził modlitwę za wszystkich zmarłych a w szczególności za tych bliskich naszym sercom. Po zapaleniu zniczy i ceremonii złożenia kwiatów wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego oraz God Save the Queen. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie.

https://www.facebook.com/pg/PolishCommunitySchoolPolskaSzkolaSobotnia/photos/?tab=album&album_id=1779731508766009

Archiwum
Follow Us
RSS Feed
bottom of page