top of page

The Polish D-Day Story oraz spotkanie pod Pomnikiem Powstańców Listopadowych

Wczoraj reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w uroczystości The Polish D-Day Story, którą już po raz trzeci zorganizował 307 Squadron Project wraz z The D Day Story Museum. Wydarzenie ma na celu upamiętnienie i propagowanie ważnej roli jaką odegrały Polskie Siły Zbrojne w operacji D-Day oraz kampanii w Normandii.


W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miasta Porsmouth: The Lord Mayor of Portsmouth Frank Jonas BEM, The Lady Mayoress of Portsmouth Mrs Joy Maddox JP oraz Councillor Gerald Vernon- Jackson CBE. Ambasadę RP reprezentował pan wicekonsul Radosław Gromski oraz reprezentacja Attachatu Obrony przy Ambasadzie RP w składzie: płk Mieczysław Malec, płk Tomasz Ferlicki oraz st.chr.szt Krzysztof Stolarek. Na uroczystości byli również członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Polskich Weteranów - SPPW Southampton pan Stanisław Orendecki, Edward Niziołek, Mateusz Jaroński, Sławomir Chodun i Marek Wierzbicki.


Po uroczystości w muzeum przedstawiciele Ambasady Polskiej udali się na Kingston Cemetery, aby złożyć kwiaty i zapalić symboliczne znicze pod Pomnikiem Powstańców Listopadowych oraz spotkać się z reprezentacją naszej szkoły. Nasza uczennica Bisia przygotowała piękną pracę przedstawiającą historię przybycia do Portsmouth 212 żołnierzy-powstańców.


Dziś 20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Święto to pięknie łączy się z wczorajszą wizytą, gdyż żołnierze ci byli również uchodźcami z ukochanej jednak okupowanej Ojczyzny.


Comments


Archiwum
Follow Us
RSS Feed
bottom of page