top of page

80 rocznica obrony Cowes przez ORP "Błyskawica"

W miniony weekend szczególnie uroczyście była obchodzona 80 rocznica nalotu na Cowes i jej obrony przez ORP "Błyskawica". Przy King's Square w East Cowes odsłonięto tablicę upamiętniającą polskie okręty, a reprezentant naszej szkoły miał zaszczyt złożenia kwiatów i oddania hołdu bohaterom oraz poległym w walce.


Nocą z 4 na 5 maja 1942 roku nad położone na Wyspie Whight miasto Cowes nadleciało około 160 bombowców Luftwaffe. Głównym celem nalotu był zlokalizowany w East Cowes kompleks stoczniowy.


ORP „Błyskawica” przypłynął do Cowes na remont po uszkodzeniach odniesionych podczas sztormu na północnym Atlantyku i bez zastanowienia wzięł udział w obronie miasta. Polska załoga pomagała również w gaszeniu pożarów oraz ratowaniu poszkodowanych. W nalocie zginęło około 70 mieszkańców miasta.

Co roku, w rocznicę nalotu i obrony miasta, w Cowes czci się pamięć ofiar i udział polskich marynarzy w odparciu ataku wroga.Comments


Archiwum
Follow Us
RSS Feed
bottom of page