Konkurs 'Polskie Portsmouth'

8.10.2019

Czy pamiętasz historię Patrona naszej szkoły? Żołnierzy, którzy przybyli do Portsmouth w 1834 roku po upadku Powstania Listopadowego, tworząc pierwszą polską społeczność, nie tylko w Portsmouth, ale i w Wielkiej Brytanii? Z Gdańska do wybrzeży Portsmouth dotarli na statku Marianne.  

 

Czy potrafisz wyobrazić sobie jak wyglądała podróż na dziewiętnastowiecznej Marianne podczas burzy? Czy wyobrażasz sobie być “uwięzionym” na statku przez ponad 5 tygodni? Jak myślisz jak czuli się przybysze w mieście, którego nie znali, bez pieniędzy, własnego miejsca i znajomości języka? Czy potrafisz sobie wyobrazić, że jesteś pierwszą osobą, która rozpoczyna nową społeczność? 

 

Czy na podstawie tych sugestii, potrafił(a)byś napisać wiersz lub krótkie opowiadanie o pierwszych polskich przybyszach do Anglii? Nie dłuższe niż strona A4. Możesz również zamieścić rysunek lub udekorować stronę. Konkurs literacki jest skierowany do dzieci powyżej 6 roku życia. Dzieci młodsze zapraszamy do przygotowania prac plastycznych. 

 

Konkurs literacki podzielony jest na 3 grupy wiekowe: 6-7, 7-8 , 9+

 

Prace plastyczne przyjmujemy od dzieci poniżej 6 lat.

 

Prace mogą być w języku polskim lub angielskim lub dwujęzyczne.

 

Termin składania prac: sobota, 16 listopada. -> NOWA DATA 28 Marzec 2020

 

Konkurs jest częścią projektu ‘Polskie Portsmouth’ prowadzonego przez Uniwersytet w Portsmouth.

 

Na zwycięzców czekają nagrody.

 

Informacje o ‘Portsmouth-wskich’ Powstańcach można znaleźć klikając na poniższe linki lub zgłosić zainteresowanie o dodatkowe informacje do swojej nauczycielki lub dyrekcji szkoły. 

 

https://www.polskaszkolaportsmouth.co.uk/patron

 

http://polishportsmouth.eu/

 

http://polaklondynczyk.blogspot.com/2013/03/pomnik-powstancow-w-portsmouth.html

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload

Archiwum
Please reload

Follow Us
RSS Feed

© 2018 by Polska Sobotnia Szkoła PORTSMOUTH              REGISTERED CHARITY NUMBER 1159555

  • w-facebook