top of page

Spotkanie pod Pomnikiem Powstańców Listopadowych na Kingston Cemetery

Jak co roku, z okazji Wszystkich Świętych oraz Święta Niepodległości, polska społeczność spotkała się pod Pomnikiem Powstańców Listopadowych na Cmentarzu Kingston w Portsmouth. Bardzo ucieszyło nas duże zainteresowanie wydarzeniem oraz liczna frekwencja. Poprzez wspólną modlitwę, złożenie wieńców i zapalenie zniczy uczciliśmy pamięć o powstańcach, jak również pamięć naszych bliskich. Tegoroczna 100-tna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, nadała spotkaniu szczególnie uroczysty charakter. Ceremonię swą obecnością zaszczycił Deputy Lord Mayor, Councillor - Mr David Fuller. Serdeczne podziękowania za przybycie kierujemy również w stronę: Mr Frank Jonas, Pana podpułkownika Ottona Hulackiego – weterana II Korpusu Polskiego, inicjatora odbudowy naszego pomnika, Pana Alana Richardson – krewnego jednego z naszych pomnikowych bohaterów, Księdza Marcina Drabik- z parafii Lady of Lourdes and St Swithun parish, Pani Felicity Wood z D-Day Story Muzeum w Portsmouth, przedstawiciela Polskiego Klubu Miłośników Historii „Orzeł Biały” Pana Marka Wierzbickiego, Pani Krystyny Jenvey wraz z pocztem sztandarowym ze Stowarzyszenia Przyjaciół Polskich Weteranów, koło nr 309 w Southampton, Polskiej Sobotniej Szkoły im. Fryderyka Chopina w Southampton, Pana Andrzeja Radwańskiego – prezesa Stowarzyszenia "Wiara i Wolność" w Southampton, Pana Mariusza Nowackiego przedstawiciela hrabiego Jana Zbigniewa Potockiego prezydenta na uchodźstwie. Serdecznie dziękujemy opiekunom pomnika Powstańców Listopadowych, za włożony wysiłek w przygotowanie tak pięknej uroczystości: Polskiej Sobotniej Szkole w Portsmouth - w szczególności Panu Adrianowi Krajewskiemu oraz Mai Omelan za poprowadzenie wczorajszych obchodów, oraz Panu Andrzejowi Michalskiemu za pomoc w przygotowaniu wydarzenia oraz organizacji corocznej akcji sprzątania pomnika. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do nas, aby wspólnie wspominać naszych zmarłych bohaterów i bliskich.Archiwum
Follow Us
RSS Feed
bottom of page